O szkółce

Specjalistyczne Gospodarstwo Roślin Jagodowych to szkółka rodzinna, która powstała w 1984 r. Obecnie prowadzona jest wspólnie przez Jerzego Olczyka i jego syna Łukasza Olczyka.

Początkowo zajmowaliśmy się produkcją materiału nasadzeniowego truskawek. Stopniowo jednak poszerzaliśmy naszą ofertę o kolejne gatunki roślin jagodowych. Obecnie oferujemy w ilościach hurtowych aż 14 gatunków, w tym: maliny, jeżyny, jagody kamczackie, borówki amerykańskie, żurawiny, agresty,  malinojeżyny, malinotruskawki,  świdośliwy, aronie, morwy , porzeczki czarne, białe i czerwone, rokitniki i  borówki brusznice. Posiadamy wyłączne prawo rozmnażania odmian borówki brusznicy: Sanna, Sussi, Linnea oraz odmian borówki niskiej: Emil,  Putte a także odmian borówki wysokiej  Pelle, Olle.  Ponadto posiadamy sublicencje na rozmnażanie i sprzedaż odmian malin:  Jantar, Delniwa, Heban, Promyk, Gloria oraz bardzo obiecującą nową  odmianę Husaria wyhodowanych przez  naszą spółkę Niwa Hodowla Roślin Jagodowych Sp. z o.o. przekształconej w 2012 roku z grupy „JAGODNIK”, która zajmowała się hodowlą nowych odmian truskawek.  W chwili obecnej jej działalność została rozszerzona o hodowlę pozostałych roślin jagodowych (borówek wysokich, jagód kamczackich, malin, jeżyn oraz innych).

Współpracujemy również z  Gospodarstwem Ogrodniczym i Laboratorium Kultur Tkankowych In Vitro Tadeusza Kusibaba. Dzięki współpracy z Panem Tadeuszem mamy możliwość poszerzyć naszą bogatą ofertę o kolejne nowe, cenne odmiany roślin jagodowych.

Zapraszamy serdecznie do zakupów!

Jesteśmy współzałożycielami spółki Niwa Hodowla Roślin Jagodowych Sp. z o.o. przekształconej w 2012 roku z grupy „JAGODNIK”.

NIWA prowadzi zintensyfikowane prace nad nowymi odmianami roślin jagodowych m.in. malin, jeżyn, jagód kamczackich i borówek. Każdego roku dokonuje kilkudziesięciu krzyżowań, w wyniku których powstaje kilkadziesiąt tysięcy siewek. Następnie w wyniku wielostopniowej selekcji powstają nowe pojedynki, a po ich rozmnożeniu klony hodowlane, które są oceniane w kolejnych latach w doświadczeniach oraz w warunkach produkcyjnych pod kątem cech poszukiwanych przez plantatorów.

Współpracujemy z Instytutem Sadownictwa w Balsgard (Szwecja). Dzięki tej współpracy możemy zaoferować na polskim rynku plenne  odmiany borówki brusznicy: Sanna, Sussi oraz Linnea, a także  borówki niskiej: Emil i Putte oraz  nowe odmiany borówki wysokiej Pelle i Olle o bardzo unikalnych cechach.

Nasza Szkółka jest zarejestrowana w Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Łodzi pod nr PL 10/21/15971.

30.07.2018

Uprzejmie informujemy, że otrzymaliśmy dofinansowanie na: „Zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej o mocy 39,9 kWp w Gospodarstwie Rolnym Jerzy i Łukasz Olczyk” o wartości ogólnej zadania: 221.400,00 PLN.

Pożyczka w wysokości 179.820,00 PLN została udzielona ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.

© Copyright - Rośliny jagodowe 2021